Jak naučit děti třídit odpad?

Jak naučit děti třídit odpad?

Zatímco zástupci starší generace se většinou s tříděním odpadu zpravidla setkali až v mnohem pozdějším věku, naše děti mají naopak obrovskou výhodu v tom, že často ani nepoznaly jiný než ekologický životní styl. Protože v dnešní době třídí odpad více než 70 % českých domácností, jsou barevné koše a kontejnery pro mnoho dětí něčím naprosto přirozeným, s čím se setkávají prakticky každý den. 

Jak děti naučit třídit odpad?Nechejte děti objevovat různé materiály

Aby děti mohly začít správně třídit odpad, musí se nejprve naučit rozpoznávat jednotlivé materiály. Přizvěte je proto k zábavné hře, během které budou mít k dispozici různé předměty vyrobené z plastu, papíru, pevného skla nebo kovu. Připravte si také lupu, kousek dřívka a magnet. 

Pak se společně pusťte do vědeckého výzkumu. Prozkoumejte, jaké vlastnosti jednotlivé materiály mají a čím se od sebe liší. I ty nejmenší děti bude určitě bavit objevovat, jak je který materiál pevný, zda je magnetický a jestli je průhledný. Nechejte děti, ať si vyzkoušejí, jaký zvuk uslyší, když do vybraného předmětu uhodí malým dřívkem, když zašustí papírem či zmáčknou plastovou lahev. Se staršími dětmi potom můžete všechny předměty společně roztřídit podle toho, z jakého materiálu jsou vyrobeny.

Žlutá, modrá, zelená…

Využijte období, kdy se vaše batole či předškolák aktivně zajímá o barvy, a objasněte mu barevné rozlišení jednotlivých nádob na tříděný odpad. Na každé vycházce po okolí si pak všímejte toho, kde jsou kontejnery umístěny. 

Nebojte se děti zapojit i do vynášení roztříděného odpadu. Pokud to bude v danou chvíli bezpečné, nechejte děti, ať kontejnery odpadem samy „nakrmí“. Zejména vhazování skla je díky výraznému zvuku určitě bude bavit.

Koše na tříděný odpadZákladem úspěchu jsou přehledné koše na tříděný odpad

K tomu, aby si děti barvy kontejnerů dobře zapamatovaly, přispějí i přehledné domácí odpadkové koše na tříděný odpad s barevně odlišenými víky. Důležité je, aby se nacházely na dobře přístupném místě a děti do nich tak mohly odpadky vhazovat zcela samostatně. Pokaždé, když bude potřeba něco vyhodit, nezapomeňte požádat vaše potomky o pomoc.

Nejmenším dětem můžete zpočátku třídění odpadu ulehčit tím, že jim na jednotlivé koše nalepíte fotografie či obrázky předmětů, které do nich patří. Brzy se tak vše rychle naučí a budou odpad třídit úplně samy. Další chytrou pomůckou, která dětem třídění ještě více usnadní, jsou barevně rozlišené pytle na odpadky, se kterými si nikdy nespletou venkovní kontejner, do kterého mají vytříděný odpad nasypat a přirozeně se tak budou učit, která barva kontejneru je určena pro konkrétní materiál.

Kromě toho, že jsou barevně odlišené koše přehledné pro vaše děti, oceníte jejich praktičnost i vy. V kuchyni zabírají minimum místa a vždy si je snadno uspořádáte tak, aby vyhovovaly danému prostoru.

Inspirujte děti přírodou

Venku můžete s dětmi snadno pozorovat přirozený koloběh rozkladu a opětovného využití bioodpadu, ať už na kompostu na vlastní zahradě, anebo v lese, kde se postupně rozkládá spadané listí. Velkou zábavou pro děti jsou i tzv. vermikompostéry, ve kterých se o rozložení zbytků jídla z domácnosti starají kalifornské žížaly. Pokud nemáte kompost na zahradě nebo žijete v bytě, určitě tyto nenáročné domácí mazlíčky dětem dopřejte.

Třídění odpadu – skvělý začátek

Tím, že budete děti odmalička vést ke třídění odpadu, položíte pevné základy pro jejich ekologické cítění. Mějte však na paměti, že tříděním odpadu vše teprve začíná. Neustále proto dětem vysvětlujte výhody biopotravin a lokání produkce, bezobalového nakupování, recyklace starých věcí či ekologických způsobů dopravy. Pomůžete tak zajistit zdravý život nejen jim, ale i celé naší planetě.

zpět